Nuty Historii - Żołnierzom wyklętym... Śpij kolego. Witold Pilecki

Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni. 

Pierwsza część o polskim powojennym podziemniu antykomunistycznym, o ludziach stawiających opór sowietyzacji naszego kraju i podporządkowania go ZSRR.

Witold Pilecki ps. ,,Witold" ,  ,,Druch"





Urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu w południowo zachodniej Rosji. Rotmistrz Kawalerii Wojska Polskiego, Współzałożyciel tajnej Armii Krajowej, żołnierz Armii Krajowej.
Organizator ruchu oporu w KL Auschwitz do którego trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 roku w tak zwanym drugim transporcie warszawskim - więzień numer 4859.















Autor pierwszych sprawozdań na temat ludobójstwa w KL Auschwitz. W nocy z 26 na 27 kwietnia wraz z dwoma współwięźniami ucieka z obozu . W latach 1943/44 w odziałach Kedywu KG AK.
Bierze udział w Powstaniu Warszawskim na początku jako zwykły strzelec w kompanii ,,Warszawianka" poźniej jako dowódca oddziału zgrupowania Chrobry.
W latach 1944/45 przebywa w niemieckiej niewoli w Stalagu 344 Lamsdorf.Oflagu VII w Murnau.Wyzwolony z niego 8 maja 1945 roku wraca do Warszawy.
8 sierpnia 1947 zostaje aresztowany prawdopodobnie w mieszkaniu Heleny i Makarego Sieradzkich. Był torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu bezpieczeństwa. W trakcie ostatniego widzenia z żoną wyznał ,,Oświęcim to była igraszka". Został oskarżony o
-  zorganizowanie na terenie Polski sieci wywiadowczej na rzecz gen. Andersa
- przygotowanie zbrojnego zamachu na grupę dygnitarzy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.
- przyjęcie korzyści majątkowej od osób działających w interesie obcego kraju.
- zorganizowanie trzech składów broni,posiadanie broni palnej,amunicji,materiałów wybuchowych.
- brak rejestracji w rejonowej komendzie uzupełnień.
- posługiwanie się fałszywymi dokumentami na nazwiska Jezierski Roman i Pilecki Witold.
Witold Pilecki na ławie oskarżonych 1948














15 marca 1948 zostaje skazany na karę śmierci .3 maja 1948 Najwyższy sąd wojskowy wyrok podtrzymał.
Wyrok wykoano 25 maja 1948 w więzieniu mokotowskim  na ul. Rakowieckiej, wykonał go jeden z głównych egzekutorów  stalinowskich w Polsce Ludowej zwany ,, Katem z Mokotowa" Piotr Śmietański.
Został  pochowany w Kwaterze na Łączce tj. w miejscu przy murze cmentarnym Cmaentarza wojskowego na Powązkach gdzie potajemnie chowano ofiary Urzędu Bezpieczeństawa.




NutyHistorii 2017

Komentarze